حمل هوایی کارگو | ارسال بار تجاری به سایر کشورها

حمل هوایی کارگو | ارسال بار تجاری به سایر کشورها

امروزه با افزایش تعاملات بین کشورها، صنعت پست و حمل و نقل در جهان به یکی از مهم‌ترین صنایع بین المللی تبدیل شده است. با افزایش حوزه‌های مختلف ارسال کالا، انواع روش‌ها و خدمات پستی نیز گسترش پیدا کرده است و با توجه به نوع کالا، وزن و موارد مهم دیگر روش مناسب انتخاب می‌شود. کارگو نیز یکی از مهم‌ترین انواع روش‌های ارسال و پست کالای تجاری است که در ادامه این محتوا به طور کامل به آن پرداخته شده است.

کارگو بار تجاری سامان اکسپرس

کارگو چیست؟

لغت کارگو (Cargo) در معنای تحت اللفظی به معنی کالا، بار و مرسوله تعبیر می‌شود. با این وجود در صنعت حمل و نقل بین المللی زمانی که صحبت از کارگو به میان می‌آید منظور یکی از انواع روش‌های ارسال کالا بین دو نقطه متفاوت در سراسر جهان می‌باشد. به طور دقیق اصطلاح کارگو cargo در ایران اینگونه تعبیر می‌شود که به حمل و نقل بین المللی بارهای تجاری به صورت عمده از طریق روش‌های حمل هوایی، دریایی و زمینی کارگو گفته می‌شود.

در واقع کارگو به عنوان یکی از مهم‌ترین روش‌های حمل و نقل بین‌المللی کالاهای تجاری شناخته می‌شود که به صورت بین المللی بسیاری از شرکت‌های بازرگانی برای ارسال کالاهای خود از آن بهره می‌برند. جالب است بدانید که کارگو تنها برای حمل و نقل کالا و ارسال اشیا به صورت تجاری به کار برده نمی‌شود، بلکه حتی برای حمل حیوانات نیز می‌توان از کارگوی حیوانات بهره برد.

انواع کارگو بار تجاری

کارگو بار تجاری بر اساس نوع حمل و نقل به دسته های مختلفی تقسیم می شود:

 • کارگو هوایی: سریع ترین روش حمل و نقل کارگو است، اما هزینه بالاتری نسبت به سایر روش‌ها دارد.
 • کارگو دریایی: مقرون به صرفه ترین روش حمل و نقل کارگو است، اما مدت زمان آن بیشتر است.
 • کارگو زمینی: برای حمل و نقل کالا در مسافت‌های کوتاه مناسب است.
 • کارگو ریلی: برای حمل و نقل کالا در مسافت های طولانی مناسب است.
ابعاد، وزن و حجم مرسوله پستی در انواع روش های پست بین المللی

شرایط و ابعاد کالا در کارگو بین المللی

در روش حمل هوایی کارگو وزن هر پالت باید زیر 500 کیلوگرم بوده و ابعاد هر تکه از کل بار نیز به صورت عمومی و جنرال باید 100x120x155 باشد. دقت داشته باشید که وزن کل بار (مجموع تمامی بسته‌بندی‌ها) می‌تواند هر میزانی باشد و هیچ محدودیتی ار ارسال بار سنگین تجاری به روش کارگو نخواهیم داشت. درکارگو برای بارگیری به هواپیماهای مخصوص بار تجاری، لازم است حتماً با مدیر فنی هواپیما هماهنگی‌های لازم انجام شود. به هر ترتیب سامان اکسپرس برای ارسال هر نوع باری با هر شرایطی راه حلی مناسب با شرایط مشتریان خود ارائه می‌کند.

برای دریافت مشاوره قبل از ارسال محموله با روش کارگو فرم زیر را پر کنید.

با تکمیل این فرم کارشناسان سامان اکسپرس در اسرع وقت با شما تماس گرفته و به شما مشاوره رایگان ارائه می‌کنند.

استعلام قیمت سامان اکسپرس

اطلاعات(ضروری)
اطلاعات(ضروری)
اطلاعات
روش ارسال (اختیاری)

مزایای سرویس کارگو سامان اکسپرس

شرکت سامان اکسپرس به عنوان اولین و بهترین شرکت پست بین‌المللی ایرانی، چندین سال است که خدمات کارگو را به عنوان یکی از اصلی‌ترین خدمات خود با بالاترین کیفیت ارائه می‌کند. از جمله مزایای همکاری با سامان اکسپرس در زمینه صادرات و واردات کارگو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

> مشاوره دقیق و گام به گام با کاشناسان متخصص و با تجربه دپارتمان کارگو
> ارائه تمامی خدمات کارگو از/ به ایران (کارگو واردات و صادرات)
> برآورد دقیق هزینه‌ها و جلوگیری از تحمیل هزینه‌های اضافی به صاحب کالا
> پیگیری و پاسخ‌گویی کارشناسان از زمان دریافت بار تا زمان تحویل به مقصد
> ارائه سطوح مختلف بیمه مرسولات بر اساس نوع درخواست صاحب کالا
> ارائه خدمات ترخیص کالا در گمرک به مشتریان خود

سامان اکسپرس خدمات کارگو را از کشورهای مختلفی ارائه می‌کند؛ با این وجود با توجه به حجم بالای تعملات تجاری بین ایران و چین، ارسال بار تجاری از چین به ایران یکی از مهمترین خدمات سامان اکسپرس محسوب می‌شود.

مزایای سامان اکسپرس

سامان اکسپرس شرایط ارسال را با نیاز مشتری سازگار می‌کند.

چرا سامان اکسپرس؟!

نمایندگی در سراسر دنیا

امنیت در انتقال

سرعت در حمل و نقل

ارسال به سراسر دنیا

مراحل ارسال بار تجاری با کارگو

ارسال بار تجاری با کارگو مراحل مختلفی دارد که باید به درستی و به ترتیب انجام شود تا محموله به طور صحیح و سالم به مقصد برسد. این مراحل عبارتند از:

 1. 1️⃣انتخاب روش حمل و نقل: انتخاب مناسب‌ترین روش حمل و نقل بر اساس نوع کالا، زمان مورد نیاز و بودجه شما انجام می‌شود.
 2. 2️⃣انتخاب شرکت حمل و نقل: انتخاب یک شرکت حمل و نقل بین المللی معتبر و با تجربه که خدمات مناسب و با کیفیتی ارائه دهد، بسیار مهم است.
 3. 3️⃣اسناد و مدارک: تهیه اسناد و مدارک مورد نیاز برای حمل و نقل کالا مانند بارنامه، گواهی مبدا و فاکتور و… بسیار ضروری است.
 4. 4️⃣بسته بندی کالا: بسته بندی مناسب کالا برای جلوگیری از هرگونه آسیب دیدگی در حین حمل‌ونقل بسیار مهم است.
 5. 5️⃣بارگیری و حمل و نقل: بارگیری کالا با وسیله نقلیه مناسب برای سالم رسیدن محموله به مقصد بسیار مهم است.
 6. 6️⃣ترخیص کالا از گمرک: یکی از مراحل مهم کارگو بار تجاری ترخیص کالا از گمرک است.

هزینه کارگو

همانطور که تا به اینجا ذکر شد، کارگو به ارسال بارهای تجاری سنگین و با حجم و ورن بالا اطلاق می‌شود. بنابراین زمانی که صحبت از حمل بین المللی بارهای تجاری سنگین به میان می‌آید هزینه و عوامل موثر بر آن اهمیت و اولویت خاصی پیدا می‌کند؛ زیرا در صورت انتخاب نادرست شرکت پستی ممکن است میلیون‌ها تومان ضرر برای صاحب کالا به همراه داشته باشد. در ادامه عوامل تعیین کننده هزینه کارگو شرح داده شده است:

وزن و ابعاد بار

مهم‌ترین معیار تعیین قیمت نهایی کارگو وزن محموله و بار ارسالی است. مسلماً هر چه محموله سنگین‌تر باشد هزینه به همان نسبت افزایش می‌یابد. علاوه بر وزن، معیار ابعاد مرسوله نیز در تعیین هزینه کارگوی بار بسیار اهمیت دارد؛ علت این امر آن است که شرکت‌های حمل و نقل هوایی برای قرار دادن کالاها و انواع بارها در هواپیماهای تجاری، در ابعاد و ارتفاع محدودیت‌هایی دارند که همین مسئله در قیمت تمام شده تعیین کننده خواهد بود. جهت محاسبه حجم بار کارگو، میزان حجم به نسبت وزن ناخالص بار و کالا در نظر گرفته می‌شود.

شرکت پست خدمت دهنده

قطعاً جهت دریافت یک خدمت همانند پست و ارسال مرسوله بین‌المللی، شرکت‌های پستی متفاوتی وجود دارند که ممکن است هزینه کارگو را به شکل متفاوتی محاسبه کنند. اما جهت انتخاب یک شرکت پستی، لازم است در ابتدا کیفیت خدمات ارائه شده، سابقه و اعتبار شرکت و پوشش بین‌المللی آن را در نظر گرفت. همچنین همکاری شرکت پستی با ایرلاین‌های معتبر جهت ارسال کالاهای تجاری و کارگو اهمیت ویژه‌ای دارد تا در نهایت مرسوله شما به سلامت به مقصد برسد. بنابراین برای استعلام قیمت کارگو از شرکت‌های پست بین المللی تمامی این معیارها را در نظر بگیرید.

نوع کالا

نوع کالا یکی از فاکتورهای تعیین کننده هزینه ارسال کالای تجاری کارگو است. در واقع کالاهایی که حساس بوده و احتمال خسارت و آسیب در هنگام جابه‌جایی برای آن‌ها بیشتر است، نیاز به تمهیدات ویژه‌ای از جمله بسته‌بندی‌های خاص‌تر از طرف شرکت‌ حمل و نقل هوایی دارند که در نتیجه آن هزینه ارسال افزایش پیدا می‌کند.

فاصله کشور مبدأ و مقصد

مطمئناً فاصله بین مبدأ و مقصد در تعیین قیمت کارگو بسیار مهم است. در بیشتر موارد که شرکت‌های بازرگانی برای پست و ارسال بارهای تجاری خود از روش کارگوی هوایی استفاده می‌کنند، منظور از این فاصله در واقع فاصله هوایی است که بدیهی است با تعیین فواصل زمینی میان کشورها متفاوت خواهد بود.

نرخ ارز

در نهایت یکی از مهمترین فاکتورها در محاسبه نهایی قیمت کارگو نرخ آزاد ارز است. در واقع تعاملات بین المللی بین ایران و سایر کشورها مخصوصاً در سال‌های اخیر مستقیماً تحت تأثیر نرخ ارز بوده و به دلیل نوسانات آن، هزینه ارسال کالاهای تجاری برای بازرگانان ایرانی متفاوت خواهد بود.

قوانین کشورهای مبدأ و مقصد

فارغ از مواردی که تا به اینجا مطرح شد، قوانین حاکم بر کشورهای مبدأ و مقصد نیز بر میزان هزینه تعیین شده برای کارگو موثر است. در واقع کشورهای مختلف ممکن است برای انواع کالاهای تجاری، مالیات متفاوت و یا هزینه‌های مازاد تعیین کنند که این‌ها همه بر قیمت کارگو تأثیر می‌گذارد.

بنابراین در صورتی که تمایل دارید از جزئیات دقیق هزینه کارگو و تمامی فاکتورهای محاسباتی آن مطلع شوید، با سامان اکسپرس که تماس گرفته تا کارشناسان ما به طور دقیق شما و با بررسی تمامی فاکتورهای هزینه پست به خارج از کشور شما را راهنمایی کنند.

بیمه کارگو

زمانی که قرار است بار یا محموله‌ای چه با هدف تجارت و چه به صورت مسافری ارسال شود، بیمه و جبران خسارت برای آسیب‌های احتمالی در حین حمل و نقل حرف اول را می‌زند. در نتیجه مهم است که در ابتدا با شرکت پستی که قرار است کالاهای تجاری خود را از طریق سرویس کارگوی آن به کشور دیگری منتقل کنید، در رابطه با بیمه کارگو مذاکره داشته باشید. به طور کلی لازم است حتماً پیش از ارسال، ارزش محموله در صورت خرابی، خسارت و یا سرقت ثبت و مشخص شود. میزان جبران خسارت بر اساس سطح و گرید بیمه انتخابی توسط فرسنده و صاحب کالا پیش از ارسال مشخص خواهد شد.

برای استعلام هزینه کارگو فرم زیر را پر کنید.

با تکمیل این فرم کارشناسان سامان اکسپرس در اسرع وقت با شما تماس گرفته و به شما مشاوره رایگان ارائه می‌کنند.

استعلام قیمت سامان اکسپرس

اطلاعات(ضروری)
اطلاعات(ضروری)
اطلاعات
روش ارسال (اختیاری)

مدارک لازم برای کارگو

به طور کلی برای ارسال بارهای تجاری جهت واردات و صادرات لازم است تمامی مدارک تعیین شده از سوی مراجع قانونی کشور مبدأ و مقصد به طور دقیق فراهم شود تا در زمان ورود و خروج کالا مشکلی به وجود نیاید. در ادامه تعدادی از مهمترین مدارک مورد نیاز برای کارگو و ارسال هوایی بار تجاری از فرودگاه امام تهران اعلام شده است:

کارت بازرگانی
بارنامه
پکینگ لیست (لیست تمام اقلام بسته بندی شده)
تکمیل اظهارنامه گمرکی
دریافت گواهینامه و مجوزهای ضروری بر اساس نوع کالا (مانند مجوزهای بهداشت، گواهی استاندارد و…)
دریافت مجوز صادرات برای خروج کالا از گمرک ایران

به صورت آنلاین مرسوله خود را رهگیری کنید و از وضعیت آن مطلع شوید.

کالاهای مجاز برای ارسال کارگو چیست ؟

به طور کلی، کالاهایی که خطری برای سلامت انسان، محیط زیست و یا امنیت پرواز و حمل و نقل ایجاد نکنند، مجاز به حمل با روش کارگو هستند. این کالاها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • مواد غذایی
  • مواد غذایی غیر فاسدشدنی مانند حبوبات، غلات، کنسروها و…
  • مواد غذایی فاسدشدنی مانند میوه‌ها، سبزیجات و گوشت تحت شرایط خاص
 • لوازم منزل
  • لوازم برقی، صوتی تصویری
  • مبلمان و اثاثیه منزل
  • ظروف و لوازم آشپزخانه
 • البسه و پوشاک
 • انواع لباس، کیف و کفش
 • پارچه و ملحفه
 • ماشین‌آلات و تجهیزات
 • مواد اولیه صنعتی

چه کالاهایی برای ارسال بار با کارگو ممنوع هستند؟

برخی از کالاها به دلیل خطرناک بودن و یا مغایرت با قوانین و مقررات کشور و فرودگاه‌ها، برای حمل با کارگو ممنوع هستند. این کالاها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • 🟥مواد مخدر و روانگردان
 • 🟥سلاح گرم و سرد
 • 🟥مواد منفجره و شیمیایی
 • 🟥اشیاء عتیقه و قیمتی بدون مجوز
 • 🟥برخی از حیوانات
 • 🟥گیاهان و مواد گیاهی ممنوعه
 • 🟥کتب دینی و اقلام ضد اخلاقی

نتیجه‌گیری

کارگو به حمل و نقل کالا به صورت انبوه و با استفاده از روش های مختلف مانند هوایی، دریایی، زمینی و ریلی اطلاق می‌شود. این نوع حمل و نقل برای جابجایی انواع کالاها از جمله مواد اولیه، محصولات، ماشین آلات و تجهیزات مورد استفاده قرار می‌گیرد. در دنیای امروز کارگو بار تجاری به عنوان یکی از روش‌های اصلی حمل‌ونقل، راه حلی کارآمد و مقرون به صرفه برای جابجایی کالاها در سراسر جهان ارائه می‌دهد.

در این مقاله، به بررسی کارگو بار تجاری، مزایا و معایب آن، انواع مختلف این روش حمل و نقل و همچنین مراحل و نکات مهم در ارسال کارگو پرداختیم.

هر نوع مرسوله‌ای، هر جای دنیا

سامان اکسپرس برای هر نوع مرسوله‌ای بهترین و اقتصادی‌ترین روش ارسال را به شما معرفی می‌کند؛ کافیست از مشاوره رایگان کارشناسان ما استفاده کنید.

982140885160+

خدمات بار هوایی سامان اکسپرس

6 پاسخ به “حمل هوایی کارگو | ارسال بار تجاری به سایر کشورها”

 1. من مشهدیم برای فرستادن انواع سوغاتی های مشهد به کشورهای اطراف برای تجارت البته هزینش چقدر میشه؟ اگر هزینتون مناسب باشه از این به بعد با شما کار میکنم

  • دوست عزیز لازم است در ارتباط با نوع محصولات شما (از نظر عدم ممنوعیت ارسال آن ها در پروازهای هوایی)، وزن و حجم بارتان اطلاعات دقیقی ارائه شود تا مشاوران ما شما را راهنمایی کنند. لطفا در فرم مربوطه اطلاعات بار خود را وارد نمایید و یا با شماره های موجود تماس بگیرید.
   ما هدف اصلیمان ارائه خدمات با کیفیت بالا و در عین حال هزینه منصفانه است.

 2. سلام
  4 کیلو پسته درجه اکبری برای یکی از اقوام میخوام ارسال کنم تگزاس. شرایط ارسال رو توضیح بدید لطفا

  • با سلام
   منوچهر عزیز
   هزینه و شرایط ارسال به مواردی مانند نرخ ارز، قوانین کشور مبدا و مقصد، وزن بار و نوع ارسالتان بستگی دارد. لطفا شماره تماس خودتان را بگذارید تا با شما تماس بگیریم یا فرم موجود در همین صفحه را تکمیل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط
ارسال طلا، جواهر و بدلیجات به خارج از کشور و بالعکس

ارسال طلا، جواهر و بدلیجات به...

ارسال طلا و جواهر و حتی بدلیجات به داخل و خارج از کشور یکی از انواع معاملات اقتصادی است که...

خدمات کارگو بار بیشتر بخوانید
بیمه محموله های تجاری کارگو

بیمه محموله های تجاری کارگو

بیمه یکی از مهم‌ترین الزامات ارسال کالا به خارج از کشور محسوب می‌شود. هیچ‌کس نمی‌داند که حوادث غیر منتظره چه...

خدمات کارگو بار بیشتر بخوانید
آشنایی با کارگو ترکیه و ارسال بار به ایران

آشنایی با کارگو ترکیه و ارسال...

ترکیه کشور همسایه و یکی از بهترین مکان‌ها برای تهیه کالا در اطراف ایران می‌باشد. اگر سری به پاساژ و...

خدمات کارگو بار بیشتر بخوانید
شرایط و هزینه ارسال حیوان خانگی به خارج از کشور با هواپیما

شرایط و هزینه ارسال حیوان خانگی...

بسیاری از افراد، وابستگی زیادی به حیوانات خانگی خود دارند. بنابراین می‌خواهند که در پروسه مهاجرت و اقامت، این موجودات...

خدمات فریت بار, خدمات کارگو بار بیشتر بخوانید
هزینه ارسال با کارگو (هزینه کارگو ترکیه و دبی)

هزینه ارسال با کارگو (هزینه کارگو...

حمل و نقل بار تجاری با کارگو به عنوان یک جزء اساسی در تجارت بین‌المللی، هزینه‌های گوناگونی را به همراه...

خدمات کارگو بار بیشتر بخوانید
حمل مواد شیمیایی (هوایی، دریایی و زمینی)

حمل مواد شیمیایی (هوایی، دریایی و...

مواد شیمیایی، نقشی حیاتی در صنایع مختلف ایفا می‌کنند. از تولید مواد غذایی و دارویی گرفته تا ساخت‌وساز و کشاورزی،...

خدمات کارگو بار بیشتر بخوانید
جنرال کارگو

جنرال کارگو

افرادی که در صنعت لجستیک فعالیت دارند، قطعاً اصطلاح جنرال کارگو را بارها شنیده‌اند. این اصطلاح شاید با معانی و...

خدمات کارگو بار بیشتر بخوانید
هرآنچه که باید در رابطه با کارگو دبی بدانید!

هرآنچه که باید در رابطه با...

دبی یکی از شهرهای بزرگ و مقصد تجاری بسیار نزدیک به ما محسوب می‌شود. در سال‌های اخیر کشور امارات پیشرفت‌های...

خدمات کارگو بار بیشتر بخوانید
حمل بار تجاری از چین به ایران (خدمات کارگو چین)

حمل بار تجاری از چین به...

کشور چین از کشورهای دارای اقتصاد و صنعت قوی می‌باشد. واردات و صادرات این کشور با سایر کشورها رونق فراوانی...

خدمات کارگو بار بیشتر بخوانید
واردات کالا از اروپا به ایران

واردات کالا از اروپا به ایران

واردات کالا همواره به عنوان یکی از بخش‌های مهم تعاملات اقتصادی بین المللی شناخته می‌شود. در هر کشوری کالاهایی که...

خدمات کارگو بار بیشتر بخوانید