بارنامه هوایی و اهمیت آن

بارنامه هوایی و اهمیت آن

 با زیاد شدن مبادلات بین المللی در سراسر جهان، ارسال بارهای شخصی به‌ صورت بین المللی هر روز بیشتر از قبل می‌شود. زمانی که شما باری را به‌صورت هوایی ارسال می‌کنید، سندی به نام بارنامه هوایی را تحویل خواهید گرفت. به‌ وسیله این سند می‌توانید بار خود را در مقصد تحویل بگیرید. به‌دلیل کاربرد زیاد حمل و نقل هوایی، آشنایی با انواع بارنامه هوایی و قوانین آن مورد نیاز همه افراد است. شاید حتی خود شما نیز تشریفات گمرکی ارسال بار را انجام ندهید و این اقدامات را به شرکت‌های پستی بسپارید؛ ولی دانستن این اطلاعات خالی از لطف نبوده و شما را در جریان تمامی مراحل کار قرار می‌دهد. در این مطلب هر آنچه که باید در زمینه بارنامه هوایی بدانید توضیح داده شده است بنابراین ادامه این مطلب را از دست ندهید.

بارنامه هوایی چیست

بارنامه حمل و نقل هوایی (AIR WAY BILL)

بارنامه حمل و نقل هوایی رسیدی است که سند جابه‌جایی بار محسوب می‌شود. در این بارنامه اطلاعات ضروری تحویل بار از جمله مشخصات کامل فرستنده و گیرنده، مبدا و مقصد، هزینه پست بار، کد بارنامه، هزینه‌های اضافه، فرودگاه مبدا و مقصد، مشخصات کامل بار از جمله وزن و تعداد همچنین اطلاعات بیمه بار و… درج شده است. بارنامه مهم‌ترین مدرک برای تحویل بار در مقصد محسوب می‌شود. در واقع هیچ شخصی بدون داشتن کد درون بارنامه قادر نخواهد بود که بار هوایی ارسال ‌شده را در مقصد تحویل بگیرد.

انواع بارنامه هوایی

بارنامه‌های هوایی در چندین نسخه تهیه می‌شوند. در واقع در زمان صدور یک بارنامه 12 نسخه از آن تولید می‌شود که 9 عدد از این تعداد در قسمت‌های مختلف شرکت حمل و نقل هوایی ثبت و ضبط شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. 3 نسخه باقی مانده که ارزش تجاری دارند در واقع نسخ اصلی و بسیار مهم بار محسوب می‌شوند.
> نسخه اول در اختیار شرکت حمل کننده بار (Carrier) قرار می‌گیرد.
> نسخه دوم در اختیار گیرنده کالا (Consignee) قرار می‌گیرد.
> نسخه سوم در اختیار فرستنده کالا (Shipper) قرار می‌گیرد.

ما اطلاعات مورد نیاز درباره بارنامه هوایی را در اختیار شما قرار می‌دهیم؛ با این وجود در صورتی که نگرانی درباره مسائل و چالش‌های مختلف ارسال بار از هر کشوری به ایران یا برعکس را دارید بهتر است از یک شرکت پست بین المللی کمک بگیرید. شرکت‌های پستی به تمامی قوانین بین المللی و گمرکی احاطه کامل داشته و تمامی مراحل از نقطه شروع تا تحویل به گیرنده را برای شما انجام خواهند داد. سامان اکسپرس به عنوان اولین و بهترین شرکت پست بین المللی مرسوله شما را به بهترین شکل ممکن و در سریعترین زمان ارسال خواهد کرد.

مزایای سامان اکسپرس

سامان اکسپرس شرایط ارسال را با نیاز مشتری سازگار می‌کند.

چرا سامان اکسپرس؟!

نمایندگی در سراسر دنیا

امنیت در انتقال

سرعت در حمل و نقل

ارسال به سراسر دنیا

دلایل اهمیت بارنامه حمل و نقل هوایی

بارنامه در حمل و نقل هوایی سندی است که مالکیت شخص صاحب بار را نشان می‌دهد. به‌ واسطه این سند مهم و کد 11 رقمی که روی آن درج شده ‌است، صاحب بار می‌تواند بار خود را در شهر مقصد تحویل بگیرد. کد 11 رقمی درج شده روی بارنامه از 3 رقم کد ثابت ارسال‌کننده بار شروع می‌شود و با 8 رقم منحصر به‌ فرد برای هر بار ادامه پیدا می‌کند. شما با در دست داشتن این 11 رقم می‌توانید اطلاعات کاملی از بار، نوع و وزن آن، فرودگاه مبدا و شخص ارسال‌کننده، وضعیت بیمه و… اطلاع پیدا کنید. همچنین با داشتن کد 11 رقمی بارنامه می‌توانید به‌صورت لحظه‌ای از موقعیت بار خود مطلع شوید. در صورتی که سامان اکسپرس به عنوان شرکت پست بین المللی بار شما را از ایران به هر کشور دیگری و یا بالعکس ارسال کند، می‌توانید به سادگی از طریق سیستم پیگیری آنلاین با استفاده از کد پیگیری و یا کد بارنامه خود، از وضعیت مرسوله به صورت لحظه‌ای مطلع شوید.

اهمیت بارنامه هوایی برای ترخیص کالا از گمرک

همان طور که گفته شد بارنامه هوایی، سند اصلی تحویل و ترخیص بار از گمرک است؛ بارنامه سندی است که هرگونه تصمیم‌گیری درباره بار و مرسوله ارسال شده باید بر اساس اطلاعات مندرج در آن صورت بگیرد. بنابراین هزینه ارسال و حمل و نقل، نحوه پرداخت این هزینه (پرداخت در مبدأ یا مقصد)، چگونگی ارسال بار و حتی بیمه کالا بر روی آن درج شده است؛ بنابراین مرجع قانونی تمامی اقدامات صورت گرفته برای مرسوله همین بارنامه هوایی خواهد بود.

به صورت آنلاین مرسوله خود را رهگیری کنید و از وضعیت آن مطلع شوید.

اطلاعات موجود در بارنامه هوایی

با دیدن یک بارنامه هوایی می‌توان به اطلاعات زیادی در خصوص آن بار و مرسوله پی برد. همان گونه که در تصویر مشاهده می‌کنید، بارنامه هوایی به‌جز کد 11 رقمی که مهم‌ترین قسمت آن محسوب‌ می‌شود، اطلاعات کاملی در رابطه با تعداد، و حجم و وزن مرسوله و نوع آن را در خود جای داده است. وزن دقیق بار ارسالی و همچنین وزن حجمی از مهم‌ترین اطلاعات درون بارنامه هستند. آدرس فرستنده و گیرنده هم به‌ صورت کامل در این سند مهم درج شده ‌است. شماره‌ پرواز و تاریخ پرواز یکی دیگر از اطلاعاتی است که بارنامه هوایی در خود جای داده است. با استفاده از شماره‌ پرواز یک‌ بار ارسال شده، می‌توان آن را از سراسر جهان پیگیری کرد.

  1. اطلاعات فرستنده
  2. اطلاعات گیرنده
  3. اطلاعات فرد مطلع در زمان رسیدن بار به مقصد (Notify party)
  4. کد رهگیری و تاریخ بارنامه
  5. اطلاعات پرواز
  6. اطلاعات و جزئیات دقیق مرسوله
  7. اطلاعات قرارداد و هزینه‌ها و…
اطلاعات موجود در بارنامه هوایی (نمونه واقعی بارنامه هوایی)
اطلاعات موجود در بارنامه هوایی (نمونه واقعی بارنامه هوایی)

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را پر کنید.

با تکمیل این فرم کارشناسان سامان اکسپرس در اسرع وقت با شما تماس گرفته و به شما مشاوره رایگان ارائه می‌کنند.

ارتباط با ما (سامان اکسپرس)

اطلاعات(ضروری)

مزایای استفاده از ارسال هوایی

حالا که با بارنامه هوایی آشنا شده‌اید، بهتر است که بدانید از ابتدا انجام حمل و نقل هوایی چه مزایایی دارد. زمانی که از حمل و نقل هوایی استفاده می‌کنید، بار شما با سرعت زیادی به مقصد می‌رسد. فرقی ندارد که قصد دارید بار خود را به کدام کشور ارسال کنید، این پروسه در بدترین وضعیت ممکن بیشتر از یک هفته طول نخواهد کشید. به همین علت سرعت زیاد ارسال بار هوایی مهم‌ترین مزیت این نوع از حمل و نقل است. به‌ دلیل اینکه بار هوایی با سرعت زیادی ارسال می‌شود، امکان آسیب رسیدن به بار شما در زمان حمل و نقل و جابه‌جایی کمتر از سایر روش‌هاست.

از دیگر مزایای استفاده از این روش این است که امکان پیگیری لحظه‌ای بار وجود دارد. زمانی که یک ‌بار را از طریق حمل و نقل هوایی ارسال می‌کنید، می‌توانید با استفاده از کد 11 رقمی بارنامه هر لحظه از مسیر حرکت و لوکیشن آن باخبر شوید. البته باید توجه داشته باشید که هزینه ارسال هوایی نسبت به سایر روش‌ها بیشتر است.

جمعبندی

بارنامه هوایی یک سند مهم در حمل و نقل به‌ وسیله هواپیما است. این نوع از بارنامه اطلاعات کاملی در رابطه با وزن و حجم بار، پروازی که بار با آن ارسال‌شده، مشخصات فرستنده و گیرنده و… را در خود جای داده است. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری از بارنامه هوایی خود به‌دست آورید، می‌توانید با شرکت پست بین المللی سامان اکسپرس که در حمل هوایی سریع و تمامی روش‌های ارسال بار بین المللی دارای تخصص است در تماس باشید. کارشناسان ما همه روزه آماده پاسخگویی به سوالات شما در مورد حمل و نقل بین المللی خواهند بود.

هر نوع مرسوله‌ای، هر جای دنیا

سامان اکسپرس برای هر نوع مرسوله‌ای بهترین و اقتصادی‌ترین روش ارسال را به شما معرفی می‌کند؛ کافیست از مشاوره رایگان کارشناسان ما استفاده کنید.

982140885160+

خدمات بار هوایی سامان اکسپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط
ارسال و پست سمپل (نمونه کالا) به خارج از کشور

ارسال و پست سمپل (نمونه کالا)...

بسیاری از تجار و بازرگانان برای پیشبرد کسب و کار خود علاوه بر بازار داخلی کشور به تعاملات بین المللی...

حمل هوایی بار بیشتر بخوانید
حمل هوایی بار سنگین و حجیم

حمل هوایی بار سنگین و حجیم

حمل‌ هوایی یکی از مهم‌ترین بخش‌های صنعت حمل‌ونقل در جهان است. امروزه این صنعت پر رونق به‌سرعت درحال‌رشد است و...

حمل هوایی بار بیشتر بخوانید
آشنایی با خدمات پست درب به درب (door to door)

آشنایی با خدمات پست درب به...

افرادی که خارج از کشور زندگی می‌کنند همواره در جست‌وجوی بهترین روش‌های ارسال بسته‌های خود هستند. پست درب به درب...

حمل هوایی بار بیشتر بخوانید
ارسال کتاب به خارج از کشور (کانادا، اروپا، آمریکا)

ارسال کتاب به خارج از کشور...

شاید دیده باشد که برخی از افراد برای هدیه دادن به مناسبت‌های مختلف مانند تبریک سال نو، تولد و یا...

حمل هوایی بار بیشتر بخوانید
هر آنچه که باید در مورد ارسال بسته به چین بدانید!

هر آنچه که باید در مورد...

ارتباط بین کشورهای مختلف دنیا به‌دلیل پیشرفته شدن سیستم حمل و نقل بسیار بیشتر از قبل است. کشور چین با...

حمل هوایی بار بیشتر بخوانید
ارسال بسته های کوچک به خارج از کشور

ارسال بسته های کوچک به خارج...

با گسترس روز افزون تعاملات بین المللی، خدمات ارسال و حمل کالا به سایر کشورها به یکی از نیازهای جدی...

حمل هوایی بار بیشتر بخوانید
ممنوعات پست به خارج از کشور

ممنوعات پست به خارج از کشور

ارسال کالا به خارج از کشور و یا دریافت آن از کشورهای دیگر، همواره تابع قوانین و مقررات بین‌المللی و...

حمل هوایی بار بیشتر بخوانید
ارسال آجیل و خشکبار به خارج از کشور

ارسال آجیل و خشکبار به خارج...

خشکبار ایران از آن دسته محصولاتی است که به ‌سختی می‌تواند رقیبی در دنیا پیدا کند. به همین علت ارسال...

حمل هوایی بار بیشتر بخوانید
خدمات پست مرسوله به خارج از کشور

خدمات پست مرسوله به خارج از...

ارسال مرسولات پستی از دیرباز به‌عنوان روشی رایج برای ارسال کالا مورد استفاده قرار می‌گرفته است. همه‌روزه تعداد زیادی از...

حمل هوایی بار بیشتر بخوانید
با صفر تا صد ارسال فرش به خارج از کشور آشنا شوید!

با صفر تا صد ارسال فرش...

فرش ایرانی یکی از آن کالاهای نفیسی است که کمتر کسی است که تمایل نداشته باشد آن را در کف...

حمل هوایی بار بیشتر بخوانید