واردات کالا از اروپا به ایران

واردات کالا از اروپا به ایران

واردات کالا همواره به عنوان یکی از بخش‌های مهم تعاملات اقتصادی بین المللی شناخته می‌شود. در هر کشوری کالاهایی که مورد تقاضا بوده و تولیدات داخلی جوابگوی نیاز بازار نباشد، از طریق واردات تأمین خواهد شد. در کشور ایران نیز همواره واردات کالا بخش مهمی از اقتصاد کشور را تشکیل داده است. کشورهای اروپایی نیز مبدأ بسیار مناسبی برای بسیاری از کالاهای وارداتی از جمله تجهیزات پزشکی، مواد اولیه و قطعات خودرو هستند. بنابراین لازم است افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، اطلاعات کاملی در حوزه واردات از اروپا داشته باشند. در این مطلب هر آنچه که در زمینه واردات کالا از اتحادیه اروپا به ایران لازم است، ارائه شده است.

واردات انواع کالا از اروپا به ایران

واردات کالا از اروپا به ایران چگونه است؟

واردات کالا از اروپا به ایران فرایندی چندمرحله‌ای است. در قدم اول باید محصولی را انتخاب کنید که مطمئن باشید در بازار ایران تقاضا برای آن بسیار است. بعد از آن باید تأمین‌کننده‌ای را پیدا کنید که کالای مربوطه را با بهترین کیفیت و قیمت مناسب به شما بفروشد. گام بعدی دریافت مجوزهای واردات کالا از سازمان‌های مربوطه است که نسبتاً زمان‌بر است.

در مرحله آخر باید روش حمل مناسب (هوایی، دریایی و زمینی) با کالای وارداتی را انتخاب کنید که از نظر بودجه و مدت زمان برایتان به‌صرفه باشد. به‌ طور کلی با توجه‌ به پیچیدگی روند واردات پیشنهاد می‌شود برنامه‌ریزی دقیقی انجام دهید تا از بروز مشکل در هر یک از مراحل جلوگیری کنید. در ادامه این بخش جزئیات بیشتری از واردات کالا از اروپا را بررسی خواهیم کرد.

چرا واردات از اروپا با سامان اکسپرس

شرکت سامان اکسپرس مزایای زیادی را در زمینه حمل و نقل و واردات کالا از اروپا به مشتریان خود ارائه می‌کند که عبارت‌اند از:

مزایای سامان اکسپرس

سامان اکسپرس شرایط ارسال را با نیاز مشتری سازگار می‌کند.

چرا سامان اکسپرس؟!

نمایندگی در سراسر دنیا

امنیت در انتقال

سرعت در حمل و نقل

ارسال به سراسر دنیا

هزینه واردات کالا از اروپا به ایران

هزینه واردات کالا از اروپا به ایران به عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارت است از:

  • – وزن و حجم کالا: وزن و حجم کالا، یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین‌کننده در هزینه حمل کالا است. هرچه وزن و حجم کالا بیشتر باشد، هزینه ارسال هم بیشتر می‌شود.
  • – نوع کالا: نوع کالا هم بر هزینه ارسال تأثیر می‌گذارد. برخی از کالاها، مانند کالاهای خطرناک یا کالاهای با ارزش بالا، هزینه ارسال بیشتری دارند.
  • – روش حمل‌ و نقل: یکی دیگر از عوامل تعیین‌کننده قیمت، نوع روش حمل است. حمل هوایی، سریع‌ترین روش حمل و نقل است، اما هزینه بیشتری دارد در حالی‌ که حمل دریایی، کندتر بوده اما هزینه کمتری دارد.
  • – شرایط حمل‌ و نقل: برخی از شرکت‌های حمل‌ و نقل، خدمات ویژه‌ای مانند خدمات حمل سریع ارائه می‌دهند که باعث می‌شود هزینه ارسال کالا بالاتر برود.
  • همچنین از دیگر مواردی که در تعیین نهایی هزینه واردات بار از اروپا بسیار موثر است می‌توان به تعرفه گمرکی و تعرفه انبارداری نیز اشاره کرد.

برای اطلاع دقیق از هزینه واردات کالا از اروپا به ایران، می‌توانید با تکمیل فرم زیر و یا تماس با کارشناسان فنی سامان اکسپرس ارتباط بگیرید و استعلام هزینه واردات از اروپا را به طور دقیق دریافت کنید.

با تکمیل این فرم کارشناسان سامان اکسپرس در اسرع وقت با شما تماس گرفته و به شما مشاوره رایگان ارائه می‌کنند.

اطلاعات(ضروری)
اطلاعات(ضروری)
اطلاعات
روش ارسال (اختیاری)

حمل هوایی کالا از اروپا به ایران

یکی از محبوب‌ترین روش‌های حمل، حمل هوایی است. حمل هوایی بار تجاری سریع‌ترین روش حمل‌ و نقل کالا است و برای کالاهایی که ارزش بالایی دارند و باید در زمان کوتاهی به دست خریدار برسند، مناسب است. البته هزینه حمل هوایی نسبت به سایر روش‌های حمل بالاتر است و به همین دلیل توصیه می‌شود با توجه‌ به نوع کالا و زمان تحویل آن، روش حمل را انتخاب کنید.

یکی دیگر از محدویدت‌های روش حمل هوایی می‌توان به محدودیت وزن و حجم کالا اشاره کرد. زیرا این روش برای حمل کالاهای بسیار سنگین و حجیم مناسب نیست. اگر در مورد مناسب بودن حمل هوایی برای کالای مورد نظر خود شک دارید، می‌توانید با شماره 02140885160 تماس گرفته و از کارشناسان حمل مشورت بگیرید.

در صورتی که برای واردات کالا از اروپا به ایران از طریق شرکت سامان اکسپرس هر یک از روش‌های حمل و نقل را انتخاب کرده باشید، می‌توانید از طریق سیستم آنلاین رهگیری مرسوله پستی، وضعیت بار خود را به صورت لحظه‌ای پیگیری کنید.

به صورت آنلاین مرسوله خود را رهگیری کنید و از وضعیت آن مطلع شوید.

قوانین واردات از اروپا به ایران

در حال حاضر، کالاها اولویت‌بندی شده و هر کد تعرفه گمرکی شرایط خاص خود را دارد. اولویت اول واردات، کالاهای اساسی است که ارز دولتی به آن‌ها تعلق می‌گیرد. کالاهای اولویت دوم، کالاهایی هستند که شامل دریافت ارزی دولتی نمی‌شوند و کالاهای اولویت سوم، مواردی هستند که واردات آن‌ها، فقط درصورتی‌که نمونه مشابه داخلی نداشته باشند، امکان‌پذیر است.

همچنین واردات کالاهای خطرناک (مانند مواد منفجره و قابل‌ اشتعال) ممنوع است. مسئله مهم دیگری که هنگام واردات کالا از اروپا باید به آن توجه داشت، تعرفه گمرکی است. تعرفه گمرکی، مالیاتی است که بر واردات کالاهای خارجی به ایران اعمال می‌شود. تعرفه گمرکی، بسته به نوع کالا، متفاوت است و هنگام ترخیص کالا در گمرک باید پرداخت شود.

واردات مواد اولیه از اروپا

از آنجا که حمایت از تولیدات داخلی در سال‌های اخیر بسیار بیشتر از گذشته شده است، بنابراین لازم است که شرایط این امر نیز برای تولید کنندگان داخلی تسهیل شود. از جمله مهمترین نیازهای صنایع داخل کشور تامین به موقع مواد اولیه است. در نتیجه واردات مواد اولیه‌ای که امکان تولید آن‌ها در داخل وجود ندارد از اهمیت زیادی برخوردار است. یکی از حوزه‌های بسیار مهم واردات از اروپا واردات مواد اولیه به ایران است.

واردات مواد اولیه از اروپا به ایران

ایران از کدام کشورها بیشتر واردات کالا دارد؟

از جمله مهمترین کشورهای اتحادیه اروپا که کالاهای مهمی را به ایران صادر می‌کنند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

✅ آلمان اولین و مهمترین کشور اروپایی است که بسیاری از کالاهای وارداتی ایران از اروپا از این کشور انجام می‌شود؛ از جمله این کالاها می‌توان به ماشین آلات صنعتی، لوازم الکترونیکی، لوازم خانگی و مواد غذایی اشاره کرد.

✅ ایتالیا نیز کشور اروپایی دیگری است که برای واردات لوازم خانگی، لوازم الکترونیکی، لوازم ورزشی و برخی از ماشین آلات مبدا مناسبی محسوب می‌شود.

✅ اسپانیا نیز برای واردات محصولات کشاورزی و حتی دریایی مورد توجه بسیاری از واردکنندگان ایران قرار می‌گیرد.

✅ هلند نیز با توجه به قوی بودن بخش کشاورزی آن برای واردات گیاهان دارویی، ماشین آلات کشاورزی و محصولات لبنی مورد توجه قرار می‌گیرد.

البته مواردی که تا به اینجا ذکر شد، تنها بخشی از مهمترین کشورهای وارد کننده کالا از اروپا به ایران هستند و در میان انواع کالاهای وارداتی به بخشی از مهمترین آن‌ها اشاره شد.

توجه داشته باشید که در حین حمل و واردات کالا ممکن است نیاز باشد مدارک بیشتری (مانند گواهی بهداشت) را با توجه‌ به نوع کالا، ارائه کنید. در چنین مواردی بهتر است با کارشناسان امور گمرکی و ترخیص‌ کار در مورد کالا و روش حمل آن صحبت کنید تا مطمئن شوید همه مدارک آماده است.

مجوزهای مورد نیاز برای واردات از اروپا

برای انجام واردات باید مجوزها و گواهی‌های خاصی را کسب کنید تا در فرایند حمل و ترخیص کالا در گمرک ایران، مشکلی به وجود نیاید. به‌ طور کلی باید قبل از انجام واردات از اروپا برای دریافت مدارک و مجوزهای زیر درخواست دهید:

  • – مجوز ثبت سفارش کالا: برای دریافت این مجوز، باید در سامانه جامع تجارت ثبت‌ نام کرده و درخواست ثبت سفارش کالا را ثبت کنید.
  • – مجوز واردات کالاهای خاص: برخی از کالاها مانند تجهیزات پزشکی، مواد غذایی و داروها، نیاز به کسب مجوزهای خاصی از سازمان‌های دولتی (سازمان غذا و دارو، اداره کل تجهیزات پزشکی و…) دارند. برای دریافت این مجوزها، باید به سایت سازمان‌های مربوطه مراجعه کنید تا اطلاعات لازم را کسب کنید.
  • – مجوز استاندارد اجباری: برخی از کالاها مشمول استاندارد اجباری هستند. برای دریافت این مجوز، کالا به آزمایشگاه‌های معتبر ارسال می‌شود و پس از تأیید آزمایشگاه، گواهی استاندارد اجباری صادر خواهد شد.
واردات کالا و بار از کشورهای اروپایی به ایران

مراحل واردات از اتحادیه اروپا به ایران

در صورتی که تمایل به انجام واردات کالا به داخل ایران دارید؛ بهتر است به طور دقیق و به دقت با مراحل این کار آشنا شوید. مراحل واردات کالا از اروپا به ایران به شرح زیر است:

واردات کالا از آلمان

آلمان، یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان کالا در جهان است و بازرگانان ایرانی بسیاری سالانه کالاهای مختلف را از این کشور وارد می‌کنند. از جمله کالاهایی که از آلمان به ایران وارد می‌شود می‌توان به ماشین‌آلات و راکتورها، تجهیزات پزشکی و عکس‌برداری، دارو، وسایل نقلیه غیر ریلی، لوازم الکترونیکی، غلات، پلاستیک، مواد شیمیایی و مواد معدنی اشاره کرد. حمل کالا از آلمان به ایران به روش هوایی، دریایی یا زمینی انجام می‌شود. اینکه کدام یک از این روش‌ها برای حمل مناسب است، بستگی به حجم و وزن بار شما دارد.

واردات ماشین آلات صنعتی از اروپا

ترخیص محصولات وارداتی از اروپا در گمرک

یکی از مهمترین مراحل در تجارت و واردات کالا، ترخیص بار از گمرک است. در واقع از آنجا که معمولاً تجار حجم زیادی از کالای مورد نظر خود را از اروپا به ایران وارد می‌کنند، در صورتی که کوچکترین مشکل گمرکی برای بار آن‌ها به وجود بیاید، خسارت زیادی را متحمل می‌شوند. بنابراین لازم است متخصصین ترخیص کالا از گمرک وظیفه انجام تشریفات گمرکی را برای کالاهای وارداتی از اروپا انجام دهند.

در صورتی که شما نیز از جمله تاجرانی هستید که در زمینه کارگو و واردات از اروپا به ایران فعالیت دارید، حتماً با کارشناسان سامان اکسپرس مشاوره داشته باشید تا در زمینه ترخیص تخصصی بار از گمرک به طور دقیق شما را راهنمایی کنند.

سوالات متداول

جمع بندی

واردات از اروپا می‌تواند کار پیچیده و زمان‌بری باشد، اما با برنامه‌ریزی دقیق و رعایت مقررات گمرکی می‌توان بدون مشکل واردات انجام داد و در این حوزه فعالیت کرد. بهترین کار این است که قبل از هر اقدامی، به‌ خوبی در مورد بازارها و مجوزهای مورد نیاز تحقیق کرده و چالش‌هایی که در قوانین گمرکی وجود دارد، شناسایی کنید.

همچنین انتخاب روش درست حمل کالا اهمیت بالایی دارد، چرا که با تصمیم درست می‌توانید در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرده و کالای خود را بدون هیچ‌گونه آسیبی تحویل بگیرید. اگر همچنان درباره شیوه حمل کالا از اروپا سؤالی دارید، می‌توانید با کارشناس‌های ما در سامان اکسپرس تماس بگیرید و مشاوره دریافت کنید.

هر نوع مرسوله‌ای، هر جای دنیا

سامان اکسپرس برای هر نوع مرسوله‌ای بهترین و اقتصادی‌ترین روش ارسال را به شما معرفی می‌کند؛ کافیست از مشاوره رایگان کارشناسان ما استفاده کنید.

982140885160+

خدمات بار هوایی سامان اکسپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط
بیمه محموله های تجاری کارگو

بیمه محموله های تجاری کارگو

بیمه یکی از مهم‌ترین الزامات ارسال کالا به خارج از کشور محسوب می‌شود. هیچ‌کس نمی‌داند که حوادث غیر منتظره چه...

خدمات کارگو بار بیشتر بخوانید
کارگو چین به ایران (حمل بار تجاری از چین به ایران)

کارگو چین به ایران (حمل بار...

کارگو چین به دلیل حجم تعاملات بازرگانی و اقتصادی این کشور با سایر کشورها رونق فراوانی دارد. با حمل و...

خدمات کارگو بار بیشتر بخوانید
هزینه ارسال با کارگو (هزینه کارگو ترکیه و دبی)

هزینه ارسال با کارگو (هزینه کارگو...

حمل و نقل بار تجاری با کارگو به عنوان یک جزء اساسی در تجارت بین‌المللی، هزینه‌های گوناگونی را به همراه...

خدمات کارگو بار بیشتر بخوانید
هرآنچه که باید در رابطه با کارگو دبی بدانید!

هرآنچه که باید در رابطه با...

دبی یکی از شهرهای بزرگ و مقصد تجاری بسیار نزدیک به ما محسوب می‌شود. در سال‌های اخیر کشور امارات پیشرفت‌های...

خدمات کارگو بار بیشتر بخوانید