پکینگ لیست (packing list) چیست؟

پکینگ لیست (packing list) چیست؟

پکینگ لیست یا لیست بسته بندی یک سند اساسی و مهم در حمل و نقل بین المللی محسوب می‌شود. سند پکینگ لیست دقیقاً مثل یک نقشه راه برای حمل کالا عمل می‌کند و اطلاعات دقیقی از محتویات، مقدار و سایر اطلاعات ضروری را به شما ارائه می‌دهد. با کمک لیست بسته بندی به‌ راحتی می‌توانید به صورت بین المللی تجارت کرده و کالای مورد نظر خود را خریداری و یا به فروش برسانید. در ادامه این مطلب قصد داریم جزئیات بیشتری از پکینگ لیست را توضیح دهیم، پس با ما همراه باشید!

لیست بسته بندی برای واردات و صادرات

پکینگ لیست چیست؟

پکینگ لیست (Packing List) سندی است که در آن اطلاعات دقیقی در مورد وزن و ابعاد هر یک از بسته‌های موجود در مرسوله آمده که برای فاکتورهای حمل‌ و نقل و محاسبه قیمت حمل بار، اهمیت بالایی دارد. پکینگ لیست یا لیست عدل بندی برای تمامی بارهای بین‌المللی (صادرات یا واردات) تهیه و استفاده می‌گردد، اما گاهی برای بارهای داخلی هم پکینگ لیست آماده می‌شود. استفاده از لیست بسته بندی کمک می‌کند که فرستنده، گیرنده، شرکت حمل بار و ترخیص‌کار گمرک، مطمئن شوند که کالای مربوطه بدون نگرانی از گم‌شدن یا فراموش‌شدن بخشی از محتویات بار، به دست مشتری برسد و احتمال بروز هرگونه خطا و یا مغایرت تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه تفاوتی ندارد که بار مورد نظر با استفاده از چه خدمات حمل بین المللی از فریت بار گرفته تا پست اکسپرس و کارگو ارسال می‌شود، در هر صورت وجود پکینگ لیست در اسناد آن الزامی خواهد بود.

جزئیات پکینگ لیست

پکینگ لیست شامل اطلاعات بسیار مهمی است که برای انجام حمل و نقل بین المللی و جلوگیری از بروز هرگونه خطایی به عنوان راهنمای مرسوله پستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولاً لیست عدل بندی شامل اطلاعات زیر می‌شود:

 • – نام، نشانی و اطلاعات تماس فروشنده
 • – نام، نشانی و اطلاعات تماس گیرنده
 • – تاریخ حمل
 • – شماره سفارش خرید
 • – شماره پیش‌فاکتور و شماره فاکتور
 • – تعداد بسته‌های موجود
 • – وزن خالص و ناخالص هر بسته
 • – وزن خالص و ناخالص کل بار
 • – کد و شرح مشخصات هر یک از بسته‌ها
 • – ابعاد و تعداد پالت‌ها و کارتن‌ها
 • – ارزش کالا

نمونه پکینگ لیست حمل و نقل بین المللی

نمونه پکینگ لیست سامان اکسپرس برای حمل و نقل بین المللی
مزایای سامان اکسپرس

سامان اکسپرس شرایط ارسال را با نیاز مشتری سازگار می‌کند.

چرا سامان اکسپرس؟!

نمایندگی در سراسر دنیا

امنیت در انتقال

سرعت در حمل و نقل

ارسال به سراسر دنیا

تفاوت فاکتور و (packing list) چیست؟

فاکتور (Invoice) یک سند تجاری است که در آن کالا یا خدمات فروخته شده به همراه قیمت آن مشخص شده است. لیست بسته‌بندی سندی است که اطلاعات دقیقی در مورد محتویات بار و مرسوله پستی در حمل و نقل بین المللی ارائه می‌دهد. دلیل اصلی استفاده از لیست بسته بندی سرعت‌ بخشیدن به روند ترخیص کالا از گمرک و تحویل آن در انبار گیرنده و جلوگیری از آسیب‌ دیدن و گم‌شدن کالا حین حمل است. تفاوت مهم دیگر این دو سند این است که فاکتور معمولاً بعد از تأیید سفارش و برای پرداخت هزینه کالای خریداری شده تهیه و برای خریدار ارسال می‌شود، در حالی‌ که پکینگ لیست در مرحله‌ای که زمان بارگیری و حمل آن مشخص شده، برای خریدار و گیرنده بار فرستاده می‌شود. به‌ طور کلی هم فاکتور و هم پکینگ لیست نقش مهمی در فرایند پست بین‌ المللی دارند و کمک می‌کنند که شرکت‌ها بتوانند با اطمینان خاطر بیشتر و به شکل قانونی با یکدیگر همکاری کنند.

لیست بسته بندی را چه کسی ارائه می دهد؟

لیست بسته‌بندی معمولاً توسط فرستنده یا همان فروشنده کالا تهیه می‌شود و شرکت فروشنده باید اطلاعات دقیق و درستی از فرستنده و گیرنده، تاریخ حمل‌، شماره سفارش، شماره فاکتور، تعداد و وزن خالص و ناخالص و ابعاد هر بسته (ارتفاع، طول و عرض پالت/ کارتن) را در آن مشخص کند. گاهی ممکن است فرستنده ارزش هر یک از کالا‌ها و قیمت نهایی فاکتور را هم در لیست بسته بندی وارد کند.

اهمیت استفاده از پکینگ لیست

استفاده از پکینگ لیست مزایای زیادی دارد که عبارت است از:

از مزایای دیگر آن می‌توان به جلوگیری از سرقت احتمالی و مدیریت و کنترل سریع‌تر موجودی بار اشاره کرد. به‌ طور کلی، پکینگ لیست نقشی حیاتی در فرایندهای حمل و واردات و صادرات کالا دارد و سبب می‌شود ارتباط میان فرستنده و گیرنده و حمل‌کننده بار بدون مشکل انجام شود. از پکینگ لیست نه تنها در ارسال کالای تجاری بلکه در حمل کالاهای خرد مانند ارسال کتاب به خارج از کشور نیز استفاده می‌شود.

ترخیص سریع کالا از گمرک با استفاده از پکینگ لیست

ارائه سند لیست بسته بندی برای ترخیص کالا از گمرک ضروری است و باعث می‌شود فرایند ترخیص با سرعت بیشتری انجام شود. ترخیص‌کار کالا باید کپی از پکینگ لیست را به همراه سایر مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالا از گمرک مانند ثبت سفارش، پیش‌ فاکتور، فاکتور فروش، گواهی مبدأ، گواهی بازرسی، بیمه‌ نامه و بارنامه را به گمرک ارائه دهد. گمرک با بررسی اطلاعات موجود در لیست بسته بندی، می‌تواند به‌ سرعت و به‌ راحتی کالا را شناسایی و ارزش‌گذاری کند. در نهایت با توجه‌ به آن حقوق و عوارض گمرکی که خریدار برای واردات کالا باید پرداخت کند را تعیین می‌کند.

برای اطلاعات بیشتر و تهیه پکینگ لیست برای ارسال بار خود، می‌توانید با تکمیل فرم زیر و یا تماس با کارشناسان فنی سامان اکسپرس در ارتباط باشید.

اطلاعات(ضروری)
اطلاعات(ضروری)
اطلاعات
روش ارسال (اختیاری)

چگونه یک پکینگ لیست تهیه کنیم؟

برای تهیه لیست بسته‌بندی، باید حتماً اطلاعات زیر را در سند و روی سربرگ رسمی درج کنید:

 • – مشخصات فرستنده
 • – مشخصات گیرنده
 • – شماره سفارش خرید
 • – شماره فاکتور
 • – تعداد، وزن و ابعاد هر بسته

برای تهیه پکینگ لیست می‌توانید از برنامه‌های Microsoft Excel یا Google Sheets استفاده کنید. اطلاعاتی که برای این لیست بسته بندی مورد نیاز است نیز به همراه فایل نمونه در همین محتوا ارائه شده است که می‌توانید از آن استفاده کنید. در ادامه مثالی از یک لیست بسته‌بندی ساده آورده شده است:

اطلاعات و آدرس تماس فروشنده کالااطلاعات و آدرس تماس خریدار
کد کالاشرح کالاتعداد کالاارزش قلمی کالاسایز و ابعادتعداد پالت/ کارتنوزن خالصوزن ناخالص
۱۲۴دان قهوه بوداده ۱ کیلوگرمی۱۰۰120x80x239۱۰۱۰۰۱۵۰

چه زمانی باید از لیست بسته بندی استفاده شود؟

بعد از مشخص‌ شدن زمان حمل بار، فروشنده یا شیپر وظیفه دارد سند پکینگ لیست رسمی را در سربرگ شرکت خود برای خریدار ارسال کند. داشتن لیست بسته بندی در این مرحله کمک می‌کند که خریدار از شرکت‌های حمل قیمت استعلام کند و می‌دانیم که شرکت حمل تنها زمانی می‌تواند قیمت دهد که از وزن خالص و ناخالص بار، نوع و ارزش کالا و ابعاد پالت آن باخبر باشد. از طرف دیگر با کمک اطلاعات لیست بسته بندی، شرکت حمل می‌تواند بهترین روش حمل را برای کالای مورد نظر انتخاب کند. به‌علاوه، با استفاده از اطلاعات پکینگ لیست در حمل دریایی بار نیز می‌توان تصمیم گرفت که کالا در یک کانتینر کامل حمل شود یا به همراه کالاهای دیگر (درصورتی‌که خرده بار باشد) به سمت مقصد حمل شود.

جمع بندی

درنهایت پکینگ لیست سند ضروری در تجارت کالا محسوب می‌شود و اگر می‌خواهید حمل بار شما بااحتیاط و بدون آسیب انجام شود و بار به‌ موقع و بدون مشکل به انبار برسد، بهتر است از پکینگ لیست استفاده کنید. با سند لیست بسته بندی می‌توانید بدون نگرانی از بروز خطا در حین حمل، تجارت و همکاری خود را با سایر شرکت‌ها انجام دهید.

هر نوع مرسوله‌ای، هر جای دنیا

سامان اکسپرس برای هر نوع مرسوله‌ای بهترین و اقتصادی‌ترین روش ارسال را به شما معرفی می‌کند؛ کافیست از مشاوره رایگان کارشناسان ما استفاده کنید.

982140885160+

خدمات بار هوایی سامان اکسپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط
قوانین و مراحل واردات قطعات خودرو به ایران

قوانین و مراحل واردات قطعات خودرو...

واردات قطعات خودرو نقش مهمی در توسعه صنعت خودروسازی و افزایش کیفیت تولیدات داخلی ایفا می‌کند. با توجه به رشد...

مقالات سامان بیشتر بخوانید
حمل خرده بار از چین (شرایط ویژه با هزینه کم)

حمل خرده بار از چین (شرایط...

حمل خرده بار از چین به ایران، یک فرایند جذاب برای صاحبان کسب و کار، تاجران و بازرگانان است. برای...

مقالات سامان بیشتر بخوانید
حمل خرده بار از دبی

حمل خرده بار از دبی

حمل خرده بار از دبی یا همان گروپاژ یکی از فعالیت‌های تجاری مهم برای بسیاری از کسب و کارها، مهاجران...

مقالات سامان بیشتر بخوانید
بهترین کالاهای وارداتی از دبی

بهترین کالاهای وارداتی از دبی

شناخت بهترین کالاهای وارداتی از دبی برای تاجران و بازرگانان ایرانی اهمیت ویژه‌ای دارد. چرا که این شهر در زمینه...

مقالات سامان بیشتر بخوانید