هر آنچه که باید درباره تشریفات گمرکی بدانید

هر آنچه که باید درباره تشریفات گمرکی بدانید

آیا تا به‌ حال درباره تشریفات گمرکی شنیده‌اید؟ آیا می‌دانید که تشریفات از مراحل مهم در واردات و صادرات انواع کالا در گمرکات کشور هستند؟ افرادی که قصد صادرات کالای تولیدی خود به کشور دیگر و یا واردات کالا از کشوری دیگر را دارند، باید مراحلی را جهت ترخیص آن کالا از گمرک برای واردات یا صادرات طی کنند. با ما همراه باشید تا در یک مقاله کامل و جامع به بررسی انواع تشریفات در گمرکات کشور برای ترخیص کالا بپردازیم.

انجام تشریفات گمرکی

تشریفات گمرکی چیست؟

تشریفات گمرکی به مجموعه‌ای از قوانین و مقررات برای صادرات و واردات کالا در گمرکات گفته می‌شود. این تشریفات به‌ منظور کنترل و نظارت بر جریان ورود و خروج انواع کالا به کشور انجام می‌شود. هر کشوری تشریفات گمرکی خاص خودش را دارد و حتی ممکن است که چندین کشور از تشریفات مشابهی استفاده کنند. به طور مثال، کشورهای اتحادیه اروپا یا کشورهای حوزه خلیج‌ فارس از تشریفات و ضوابط مشخصی برای کشورهای عضو استفاده می‌کنند. در صورت تمایل می‌توانید قوانین واردات از اروپا به ایران را مطالعه کنید.

 هدف این تشریفات را می‌توان در جهت کنترل و نظارت بر امنیت ملی، منافع و منابع اقتصادی و اجتماعی دانست. از دیگر دلایل نیاز به تشریفات گمرکی می‌توان در جلوگیری از تقلب و سوء استفاده در امور مالیاتی دانست. همچنین این کار می‌تواند در جهت تنظیم رقابت عادلانه میان تولیدکنندگان داخلی و خارجی در کشور باشد.

گمرک‌های کشور ما نیز ضوابط و تشریفات خاصی را برای مراودات کالا ترتیب داده‌اند و عبور و مرور کالا بر اساس این تشریفات و ضوابط صورت می‌گیرد. حتی در گمرک‌های کشور ما ضوابط و تشریفات واردات و صادرات کالا در نظر گرفته شده‌اند. این امر باعث شده تا فرارهای مالیاتی به حداقل رسیده و رقابتی عادلانه میان صادر کننده و واردکننده کالا صورت بگیرد.

تفاوت تشریفات گمرکی و ترخیص کالا از گمرک

تشریفات گمرکی همان‌طور که پیش‌تر نیز در این مقاله ذکر کردیم، به‌ عنوان مراحلی از واردات یا صادرات محصولات مختلف در گمرکات کشور انجام می‌شود. این ضوابط با ثبت‌نام و دریافت اظهارنامه گمرکی آغاز شده و با واردات یا صادرات و سپس پرداخت عوارض ادامه می‌یابد. در پایان نیز پس از پردازش و انجام کارهای نهایی به مرحله ترخیص کالا از گمرک می‌رسیم. به بیان دیگر، ضوابط و تشریفات گمرکی برای یک کالا انجام خواهند شد تا به ترخیص کالا از گمرک برسیم.

مراحل تشریفات گمرکی

‌برای ترخیص کالا از گمرک باید مراحل تشریفات گمرکی طی شوند. بدون انجام هر یک از این مراحل ترخیص کالا امکان‌ پذیر نخواهد بود. این مراحل به شرح زیر هستند:

> ثبت اظهار در سامانه گمرکی. ابتدا باید اظهارنامه خود را در سامانه EPL ثبت کنید. در این مرحله، باید مشخصات کامل کالا را وارد کنید. پس از ثبت اظهارنامه، شما یک شماره سری و سریال دریافت خواهید کرد.
> احراز هویت. در گام بعدی اسناد شما بررسی و تایید خواهند شد و یک شماره ثبت دریافت خواهید کرد. این شماره نشان می‌دهد که اظهارنامه شما ثبت و مهر شده است.
> کنترل کالا در گمرک. کالای شما باید از یکی از مسیرهای سبز، زرد یا قرمز گمرک عبور کند. در صورتی که در مسیر زرد یا قرمز قرار بگیرد، باید توسط بازرسان مورد بررسی قرار گیرد.
> دریافت مجوز‌ها. این مجوز‌ها برای هر کالایی، از جمله کالا‌های ویژه و غیر ویژه، مورد نیاز است.
> بازرسی کالا. در مرحله بعد، کالا بررسی و با اسناد مطابقت داده می‌شود. در صورت درستی اطلاعات، امضا و تایید خواهد شد.
> صدور برگه ترخیص. در گام بعدی باید هزینه‌های گمرکی را پرداخت کنید و پروانه سبز را دریافت کنید.
> صدور بارنامه. سپس باید مراحل حمل‌ و نقل کالا را طی کرده و هزینه‌های انبار‌داری را پرداخت کنید.
> ترخیص کالا از گمرک. در نهایت، باید کالا را بارگیری کنید و پس از بازرسی نهایی، اجازه خروج کالا را دریافت کنید.

انجام تشریفات گمرکی توسط ترخیص کاران سامان اکسپرس

جهت تسهیل امور مربوط به تشریفات گمرکی و ترخیص کالا می‌توانید از خدمات گروه سامان اکسپرس استفاده کنید. این شرکت سابقه‌ای طولانی در امور ترخیص کالا در گمرک‌های ایران، چین و امارات دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت می‌توانید از طریق فرم مشاوره رایگان یا تماس با کارشناسان شرکت، با ما در ارتباط باشید.

مزایای سامان اکسپرس

سامان اکسپرس شرایط ارسال را با نیاز مشتری سازگار می‌کند.

چرا سامان اکسپرس؟!

نمایندگی در سراسر دنیا

امنیت در انتقال

سرعت در حمل و نقل

ارسال به سراسر دنیا

تشریفات گمرکی برای صادرات کالا

برای صادرات کالا نیز تشریفات گمرکی اعمال می‌شود. مراحل تشریفات گمرکی برای صادرات کالا شامل موارد زیر است:

> ثبت‌نام. فرد یا شرکت صادرکننده باید در سامانه ثبت‌نام کند و اطلاعات مورد نیاز را وارد کند.
> تهیه اظهارنامه صادرات کالا. صادرکننده باید اظهارنامه صادرات را تهیه کرده و اطلاعات مربوط به کالا، مبلغ صادرات، نحوه حمل‌ و نقل و سایر جزئیات را درج کند.
> بازرسی کالا. گمرک به‌ منظور بررسی صحت اظهارنامه و واپایش کیفیت و مواصلات کالا، آن را بازرسی می‌کند. در صورت تطابق کالا با اظهارنامه و رعایت قوانین، گمرک، مجوز صادرات را صادر می‌کند.
> پرداخت هزینه‌ها. صادرکننده باید هزینه‌های مربوط به گمرک را پرداخت کند که شامل عوارض صادراتی و سایر هزینه‌های مربوط به تشریفات گمرکی است.
> تحویل کالا. پس از پرداخت هزینه‌ها و عوارض، کالا آماده صادرات می‌شود.

تشریفات گمرکی برای واردات کالا

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، واردات انواع کالا دارای تشریفات گمرکی خاصی است که هر واردکننده‌ای ملزم به اجرای آن است. در ادامه با مراحل و تشریفات واردات کالا در گمرک‌ها آشنا خواهید شد.

> ثبت‌نام. فرد یا شرکت وارد کننده باید در سامانه ثبت‌نام کند و اطلاعات مورد نیاز را وارد کند.
> تهیه اظهارنامه مبادله کالا. اولین مرحله از تشریفات گمرکی برای واردات کالا، تهیه اظهارنامه گمرکی است. این اظهارنامه یکی از مهم‌ترین مراحل واردات کالا است. بر طبق این اظهارنامه گمرکی، شما تعیین می‌کنید که کالای شما دقیقاً چه چیزی است و چه میزان ارزش دارد. این اظهارنامه هم در گمرک مبدا و هم در گمرک مقصد انجام می‌شود. با این هدف که از وقوع هرگونه تخلف و فرار مالیاتی جلوگیری شود. اظهارنامه مبادله کالا با کد DEB شناخته می‌شود.
> انتقال کالا تحت نظارت گمرک. در گام بعدی از تشریفات گمرکی شما باید کالای وارداتی را تحت نظارت گمرک وارد یکی از گمرکات کشور کنید.
> رهاسازی به‌منظور مصرف. گام بعدی در تشریفات گمرکی رهاسازی به‌منظور مصرف است. در این مرحله کالای اولیه به گمرک ترخیص شده و واردکننده ملزم به پرداخت مالیات و عوارض گمرکی خواهد بود.
> پذیرش موقتی. اگر قرار باشد تا کالای وارداتی شما عبور کند، ملزم به اجرای پردازش موقت در گمرک‌های واسط خواهد بود. به طور مثال کالایی را در نظر بگیرید که قرار است از کشور مبدا به گمرک یکی از بنادر کشور وارد شده و سپس از یک گمرک دیگر خارج شود. این کالا ملزم به طی‌کردن مرحله پذیرش موقت در گمرک واسطه خواهد بود. پذیرش موقت در گمرک واسطه بدون نیاز به پرداخت مالیات و عوارض است.
> استفاده نهایی. گام بعدی در تشریفات گمرکی واردات و ترخیص کالا از گمرک پردازش نهایی جهت استفاده از کالا است.

در سال‌های اخیر به دلیل تعاملات زیاد اقتصادی میان چین و ایران میزان واردات کالا از چین به کشور ما بسیار افزایش یافته است. انجام این تشریفات گمرکی که بعضاً پیچیده نیز به نظر می‌رسد نیاز به تجربه بالایی دارد. در صورتی که برای انجام تشریفات گمرکی نیاز به مشاوره تخصصی دارید با سامان اکسپرس در ارتباط باشید.

مدارک برای انجام تشریفات گمرکی

برای تنظیم اظهارنامه واردات یا صادرات باید اطلاعات مورد نیاز را ارائه دهید. این اطلاعات شامل موارد زیر هستند:

> نام و شماره تماس فرد یا شرکت وارد کننده یا صادر کننده.
> نام و شماره تماس فرد یا شرکت فروشنده یا خریدار.
> توضیحات کامل در مورد کالا شامل نام، تعداد، وزن، ارزش و مشخصات فنی.
> کد تعرفه گمرکی کالا.
> نحوه حمل و نقل کالا.
> ارزش کالا و روش تعیین آن.
> کشور مبدأ یا مقصد کالا.
> مدارک مورد نیاز برای ثبت بارنامه کالا.

تشریفات گمرکی برای واردات و صادرات کالا

در صورت نیاز به مشاوره بیشتر در رابطه با انجام تشریفات گمرکی می‌توانید با شماره‌های 02140885160 الی 02140885167 (8 خط) تماس بگیرید و یا فرم زیر را پر کنید.

با تکمیل این فرم کارشناسان سامان اکسپرس در اسرع وقت با شما تماس گرفته و به شما مشاوره رایگان ارائه می‌کنند.

ارتباط با ما (سامان اکسپرس)

اطلاعات(ضروری)

تنظیم اظهار نامه برای تشریفات گمرکی

صاحب کالا، شرکت بازرگانی و یا فورواردر مورد نظر (درباره تفاوت فورواردر و کریر بیشتر بخوانید)، باید نسبت به ثبت اظهارنامه گمرکی اقدام کنند. این اظهارنامه که معمولاً در دو نسخه صادر خواهد شد، نیازمند درج تاریخ و امضا بوده و تمامی اسناد مورد نیاز نیز باید ضمیمه پرونده شوند. از جمله این اسناد می‌توان به فاکتور خرید، مجوزها و گواهی‌های مبدأ واردات و همچنین سایر اسناد بانکی اشاره کرد. در این فرم اطلاعات کارهای مورد نظر از جمله ارزش و مشخصات وارد کننده یا صادر کننده و طرف قرارداد درج خواهند شد.

جمع بندی

در این مقاله، شما را با تشریفات گمرکی ترخیص کالا برای واردات و صادرات آشنا کردیم. به‌ طور کلی این تشریفات را می‌توان قوانین و ضوابطی دانست که باید برای ترخیص کالاهای مختلف طی شوند. این تشریفات چه برای واردات و چه برای صادرات کالا الزامی هستند. با این حال، امکان تسریع این روند با کمک گرفتن از خدمات گروه‌های ترخیص کاری وجود دارد. اگر تمایل دارید تا فرایند ترخیص کالا با سرعت هر چه‌ تمام‌تر برای مرسوله‌های شما طی شود، می‌توانید از خدمات ترخیص فوری کالا از گروه سامان اکسپرس بهره ببرید.

هر نوع مرسوله‌ای، هر جای دنیا

سامان اکسپرس برای هر نوع مرسوله‌ای بهترین و اقتصادی‌ترین روش ارسال را به شما معرفی می‌کند؛ کافیست از مشاوره رایگان کارشناسان ما استفاده کنید.

982140885160+

خدمات بار هوایی سامان اکسپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط
راهنمای کامل حمل یکسره کالا از گمرک

راهنمای کامل حمل یکسره کالا از...

گاهی اوقات بازرگانان و تجار نیاز دارند که محصولات وارداتی به درون کشور را با سرعت بیشتری تحویل بگیرند. یا...

ترخیص گمرکی بیشتر بخوانید
ترخیص فوری و یک روزه کالا از گمرک

ترخیص فوری و یک روزه کالا...

امروزه شرکت‌های زیادی در زمینه واردات و صادرات کالا فعالیت می‌کنند. یکی از مهم‌ترین فرایندها در این حوزه، ترخیص فوری...

ترخیص گمرکی بیشتر بخوانید
کاربرد ترانشیپ در دنیای حمل و نقل

کاربرد ترانشیپ در دنیای حمل و...

در دنیای امروز، حمل و نقل و تجارت تحت تأثیر عوامل متعددی قرار دارند. در برخی موارد، ممکن است کالا...

ترخیص گمرکی بیشتر بخوانید
قوانین و اصطلاحات اینکوترمز

قوانین و اصطلاحات اینکوترمز

اینکوترمز (Incoterms) که مخفف International Commercial Terms است، مجموعه‌ای از قواعد و مقررات استاندارد است که توسط اتاق بازرگانی بین‌المللی...

ترخیص گمرکی بیشتر بخوانید