کلید واژه ها و سوالات متداول

Keywords and FAQs

اصطلاحات
سوالات متداول
Airfreigh
به حمل بار از طریق سیستم حمل و نقل هوایی اتلاق می گردد که معمولاً محموله های هوایی ،محموله های تجاری می باشند . و معمولاً از طریق خطوط هوایی و یا شرکت های تجمیع کننده بار جابجا می شوند .
Airport-to-Airport
این نوع سرویس که مربوط به محموله های هوایی می گردد ، خدماتی را شامل می شود که در آن ها فرستنده نیازی به گرفتن بار توسط شرکت حمل کننده و یا تحویل در مقصد را ندارد و تنها نیاز به جابجایی محموله از فرودگاه مبدا تا فرودگاه مقصد دارد .
Carrier
در اصطلاحات پستی ، به شرکتی که عملیات حمل را از مسیر زمین ، دریا و یا هوا انجام می دهد ، Carrier گفته می شود .
Cash on Delivery (COD)
در این نوع خدمات ، گیرنده می بایست مبلغ قیمت محموله را به همراه هزینه حمل به شرکت حمل کننده پرداخت می کند و بعد از پرداخت ، شرکت حمل کننده با کسر درصد کارمزد ، مبلغ قیمت را به فرستنده باز می گرداند .
Certificate of Origin
گواهی مبدا : مدرکی حاوی اطلاعات از قبیل ، محل تولید ، وزن و ابعاد و نوع کالای درون یک محموله ،که برای جابجایی بین المللی صادر می شود .
Charter
به جهت در اختیار گرفتن قیمتی از یک وسیله نقلیه مانند یک هواپیما به جهت استفاده خاص از آن فضا ، به قیمت پایین تر از قیمت تعیین شده .
CIF
این عبارت مخفف سه کلمه هزینه ، بیمه و حمل می باشد که مخصوص حمل دریایی بوده و زمانی که فروشنده درخواست حمل محموله به یک بندر گاه خاص را با تمامی تمام هزینه ها داشته باشد و زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که فرستنده ، درخواست حمل بار به یک بندرگاه خاص را با قبول تمام هزینه های مرتبط داشته باشد.
Collection cut-off time
منظور از این عبارت ، آخرین زمان ممکن جهت انجام عملیات پیک آپ توسط شرکت پستی می باشد . این زمان با توجه به منطقه عملیاتی و ترافیک منطقه شهری قابل تغییر است .
Collection point
محلی که فرستنده جهت تحویل بار به شرکت حمل کننده در نظر می گیرد که می تواند ، محل سکونت ، محل کار و یا یک محل جداگانه با شد .
Commercial Invoice
فاکتور تجاری ،مدارکی که فرستنده بار جهت ارائه اطلاعات گمرکی از جمله نوع کالا ، تعداد ، ارزش بار و دلیل ارسال صادر می نماید .
Common Carrier
شرکت حمل کننده ای که سرویس تحویل را به صورت عمومی انجام می دهد .
Common Law
قوانینی که با توجه به نتایج دادگاه های قبلی صادر می شوند و معمولاً بر اساس عرف و پایه ریزی می شوند ، نه قوانین حکومتی .
Consignor
شرکت و یا شخص فرستنده که با شرکت حمل کننده قراردادی را جهت تحویل محموله منعقدمی گرداند .
Consignee
شرکت و یا شخص گیرنده محموله پستی ،در اکثر سیستم های پستی ،گیرنده مسئول پرداخت هزینه گمرکی در کشور مقصد می باشد .
Consignment
به محموله پست شده جهت تحویل به گیرنده اتلاق می گردد.
Consolidated freight
هنگامی چند محموله که توسط چند فرستنده متفاوت ارسال شده اند را با هم در یک قالب قرارداده و تمام مجموع محموله ها با یک بارنامه هوایی کلی ارسال گردد .
Container
کانتینرهایی با طول 20 یا 40 فوت که جهت انجام عملیات حمل و نقل دریایی ، هوایی و یا زمینی مورد استفاده می گیرد و معمولاً توسط یک کامیون تا محل بارگیری حمل می گردد .
Customs
واحد اداری ناظر بر واردات اجناس وارد شده بر یک کشور و تعیین کننده مبلغ مالیات و هزینه گمرکی در فرودگاه ها و در قسمت مسافری نیز واحدی از گمرک مستقر می باشد .با این تفاوت که در این قسمت تمام چمدان ها بازرسی نمی گردد ،اما در قسمت باری تمام محموله ها به تفکیک بررسی می گردند .
Customs Clearance
ترخیص گمرکی ، عبارتی که عملیات ارزش گزاری بر کالای وارد شده با توجه به فاکتور خرید ارائه شده از سمت گیرنده و تعیین مبلغ مالیات و هزینه گمرکی اتلاق می گردد .
Customs Invoice
فاکتوری مشابه فاکتور commercial invoice ، با این تفاوت که این فاکتور توسط شخص و برای کالاهایی در حال ترخیص هستند صادر می گردد .گمرک کشور مقصد از این مدرک جهت تعیین مبلغ گمرکی و مشخص نمودن محتوات محموله استفاده می کند .
Delivery Duty Paid (DDP)
این سرویس برای ارسال محموله هایی قابل استفاده است که شامل هزینه گمرکی می شوند . در حالت عادی ، پرداخت هزینه گمرکی به عهده گیرنده محموله می باشد اما چنانچه فرستنده مایل باشد می تواند با پرداخت مبلغی به شرکت حمل کننده هزینه گمرکی را پرداخت کند و گیرنده بدون پرداخت هزینه اضافه محموله را تحویل گیرد .
DDU - Deliver Duty Unpaid
این سرویس رایج ترین نوع ارسال محموله های حاوی نمونه کالا می باشد که در آن شخص گیرنده مبلغ هزینه گمرکی مربوط را که از طرف گمرک کشور مقصد مشخص گردیده است را پرداخت می کند .
Import tax
مبلغ مالیات گمرکی که بر اساس مبلغ هزینه گمرکی و به همراه مالیات ارزش افزوده از شخص گیرنده دریافت گردد .
In-transit
به مرحله ای از حمل باراتلاق می گردد که در آن محموله پس از تحویل گرفتن توسط شرکت حمل کننده در مسیر خود به سمت مقصد باشد .
Unit of measure
واحد وزنی و اندازه گیری که در سرویس های پستی قابل استفاده هستند . برای واحد وزنی معمولاً از گیلوگرم ، پوندوتن و همچنین برای اندازه گیری از سانتی متر ، اینچ و متر استفاده می شود .
Landed Cost
به مجموع هزینه های خرید به علاوه هزینه تحویل کامل بار اتلاق می گردد .
Letter of Indemnity
تعهد نامه ایی که از سمت فروشنده و یا ارسال کننده محموله امضا می گردد و در آن فروشنده متعهد می شود . چنانچه محموله به صحولت کامل و سلامت به دست گیرنده نرسید و یا شرایط مورد توافق را نداشت مسئولیت پرداخت ضرر و زیان مربوطه را بپذیرد .
Air Waybill
قراردادی مکتوب میان فرستنده و شرکت حمل کننده که در آن فرستنده موظف می شود تا قوانین خاصی را به منظور ارسال بار از طریق مسیر هوایی رعایت کند. هنگامی که چندین محموله به صورت یک مجموعه کلی ارسال می گردد ، یک بارنامه هوایی کلی صادر می شود که مربوط به مجموعه بار بوده و هر قسمت از این مجموعه ، دارای یک بارنامه تفکیکی نیز خواهد بود .(chilal ail wayloll )
Access Point
معمولاً به محلی اتلاق می گردد که جهت گرفتن و یا تحویل یک بسته استفاده می شود. در سرویس های مختلف یک نقطه دسترسی می توان بصورت (A2A)که تنها به منظور تحویل بسته استفاده می گردد ، (D2A) جهت تحویل گرفتن بسته ویا (A2A) تحویل و گرفتن بسته استفاده گردد .
Act of god
اتفاقی که حوزه فعالیت های پستی ، شرکت حمل کننده هیچ دخل و تصرفی در آن نداشته و غیر قابل پیشگیری می باشند مانند جنگ ، آب و هوای ناپایدار و غیره .
چه نوع محمولات و مواد غذایی ممنوعیت ارسال دارند؟
مواد منفجره ، مواد شیمیایی ، مواد اسیدی ، گازها ، کپسول ، سلاح سرد ، ترشی ، آبلیمو ، سرکه که می توانند درحالت مایع یا جامد باشند .
چگونه وسایل نوک تیز، شیشه ای، چینی و شکستنی را میتوان حمل نمود؟
به طور معمول هیچ گونه وسایل شکستنی، تیز و بُرنده را نمی توان حمل نمود، تنها تحت شرایطی مانند بسته بندی در جعبه های چوبی و یا بصورت تخصصی و حرفه ای قابل حمل می باشد.
آیا هر کالایی با هواپیما قابل حمل است؟
شرایط حمل کالا با هواپیما نسبت به حمل و نقل زمینی و دریایی متفاوت است و محموله‌ها با توجه به ماهیت، وزن، حجم و نوع هواپیمای مورد استفاده در مسیر مورد نظر، با هزینه های متفاوت، قابل حمل یا به مقدار محدود قابل حمل و یا غیر قابل حمل می‌باشند.
منظور از تحویل پشت گمرک چه میباشد ؟
کلیه شرکت های حمل و نقل هوایی از جمله سامان اکسپرس موظف به تحویل محموله در مرحله قبل از ترخیص در کشور گیرنده می باشند . در این مرحله مدارک بار به صاحب بار ارائه شده و سرویس دهی به صاحب بار به پایان می رسد .
چگونه وزن حجمی محاسبه می شود؟
از حاصل ضرب طول و عرض در ارتفاع تقسیم بر 5000
آیا شرکت سامان اکسپرس می تواند از هر نقطه از چین محموله ای پیکاپ کند؟
بله – کافی است آدرس فرستنده ، گیرنده و مشخصات محموله را بطور دقیق ارسال کنید و از هزینه پیکاپ بار مطلع شوید .
شیوه پرداخت هزینه ها در شرکت سامان اکسپرس چگونه میباشد ؟
کلیه هزینه ها به صورت پسکرایه و پیشکرایه دریافت میشود .
برای استعلام قیمت چه اطلاعاتی را باید به سامان اکسپرس ارائه دهیم؟
ماهیت کالا ، وزن خالص کل بار ، ابعاد دقیق بسته بندی ، شهر یا کشور فرستنده (مبدا) و شهر یا کشور گیرنده (مقصد)
ورود و صدور چه کالاهایی به طور کلی ممنوع است؟
براساس قوانین و مقررات گمرک جمهوری اسلامی ایران ، ‌ورود برخی کالاها و یا صدور آنها به طور کلی ممنوع است. بعضی از این کالاها عبارتند از: مشروبات الکلی، وسایل قمار، ‌اسلحه سرد و گرم و مواد محترقه، ‌مواد مخدر،‌ نشریات، تصاویر، ‌فیلم، ‌عکس و هر کالایی که مغایر شئونات مذهبی و ملی کشور باشد،‌ هر نوع نوشته مخالف مذهب رسمی کشور و یا مخل نظم و عفت عمومی و شئون ملی، ‌سایر کالاهایی که منع شرعی و قانونی دارد و یا ورود و صدور آن به موجب جدول تعرفه گمرکی ممنوع شناخته شده است .
کارگو چیست ؟
محموله هایی با ماهیت تجاری و بدون محدودیت در وزن و ابعاد که توسط برخی تجار از کشورهای دیگر خریداری شده و یا به کشورهای دیگر بصورت حمل هوایی ارسال میشوند را کارگو می نامند .
اگر محموله ای مفقود شود و یا خسارت ببیند تا چه مبلغي بيمه می شود؟
با توجه به مقررات جاري، كليه محمولات پذيرش شده حداكثر تا 20 دلار آمريكا به ازاي هر كيلوگرم بيمه هستند.